جستجوی پیشرفته
دسته بندی لوازم یدکی

سیلندر اصلی ترمز اولین جزء ترکیبی (component) در سیستم ترمز خودرو است . کاربرد اصلی سیلندر ترمز در خودرو ارتباط مستقیم و حیاتی با سیستم ترمز و کلاچ دارد در ادامه به نقش آن و … پرداخته خواهد شد .

سیلندر اصلی ترمز

سیلندر اصلی ، حرکت پدال ترمز را به فشار هیدرولیک تبدیل می کند .

سیلندر اصلی ترمز چیست ؟

قطعه ای استوانه شکل است و جزء اصلی ترین قطعه های ترمز ،دارای یک مخزن بالای خود به منظور ذخیره سازی روغن ترمز و پیستون و یک سیلندر برای تولید فشار هیدرولیک .

مخزن دخیره سازی روغن ترمز معمولا از جنس پلاستیک ساخته می شوند . همچنین سیلندر اصلی ترمز باید ضد نشت باشد و دوام بالا ، معمولا از چدن یا آلیاژ آلومینیوم ساخته می شوند ، کیفیت بالا در ساخت این سیلندر برای حفظ ایمنی و عملکرد مطمئن سیستم ترمز است .

این بخش مجزایی از سیستم ترمز است که برای انتقال انرژی یا نیرو از پدال ترمز به لنت ترمز یا کفشک ترمز به منظور متوقف کردن خودرو استفاده می شود .

سیلندر اصلی ترمز و سیلندر چرخ

سیلندر اصلی ترمز چگونه کار می کند ؟

با فشار دادن پدال ترمز ، سیلندر اصلی شروع به فعالیت می کند ، پدال یک پیستون را از طریق این سیلندر هل می دهد و روغن ترمز را از طریق خطوط ترمز به سیلندر چرخ ها برده و نیروی هیدرولیک را به کالیپر و به پشت لنت ترمز یا کفشک ترمز می رساند تا اصطکاک لازم را برای توقف خودرو داشته باشند .

این فرآیند انرژی مکانیکی را به انرژی هیدرولیکی تبدیل می کند و سپس به انرژی مکانیکی منتقل می شود . این ممکن است در ابتدا گیج کننده به نظر برسد . اما واقعا یک روش عالی برای پایین آوردن انرژی پای شما در برابر پدال ترمز به سمت لنت و دیسک است .

هنگام اختراع اتومبیل ها ، آن ها از سیستم ترمز کاملا مکانیکی استفاده می کردند . این سیستم نیاز به تنظیم مداوم داشت ، باید همیشه قطعات تعویض می شدند و به طور کلی چندان قابل اعتماد نبودند با این حال ، حتی اگر استفاده از سیستم کاملا مکانیکی دردسرآمیز باشد ، ما هنوز هم به نحوی از این سیستم در اتومبیل های امروزی استفاده می کنیم .

سیستم ترمز دستی یک سیستم مکانیکی است که برای استفاده در صورت خرابی هیدرولیک طراحی شده است .

تاریخچه ای مختصر از سیلندر اصلی ترمز :

قبل از سال ۱۹۶۷ میلادی ، بیشتر سیلندر های اصلی خودرو به یک مخزن هیدرولیکی و یک پیستون و سیل آب بندی کننده محدود می شدند .

تاریخچه سیلندر اصلی ترمز

هنگامی که روی پدال ترمز پا می گذاشتید ، سیلندر روغن ترمز را به سیلندر هر چرخ هدایت می کرد اما اگر سیلندر چرخ نشت می کرد یا بصورت خطی از کار می افتادند ، ترمزهای هر چهار چرخ عملکرد خود را از دست می دادند و یا اگر آب بندی سیلندر اصلی خراب می شد همان اتفاق می افتاد و شما به طور کلی ترمز نداشتید .

عملکرد سیلندر اصلی ترمز

مخزن هیدرولیکی منفرد و پیستون ، سیستم ترمز را به کار یا عدم کار محدود می کرد.

چندین شرکت مشغول کار بر روی سیستم ترمز دو سیلندر بودند ، واگنر الکتریک که بعدا توسط studebaker خریداری شد ، از اولین کسانی بود که سیستم ترمز دو سیلندر را تولید و ارائه کرد.

کادیلاک از اولین ماشین هایی بود که از خطوط ترمز دوگانه با خطوط هیدرولیک جلو وعقب جداگانه ساخته می شد و از آن استفاده می کرد ، به طوری که اگر یک مدار نشت می کرد دیگری می توانست به کار خود ادامه دهد و خودرو را متوقف کند .

تا سال ۱۹۶۷ میلادی توسط دولت فدرال موظف شد که همه وسایل نقلیه از سیستم ترمز دوسیلندر استفاده کنند در صورتی خرابی خطی یا هر مسئله ای دیگر ، مدارهای ترمز جداگانه داشته باشند .

سیلندر اصلی مدار دوگانه به طور معمول دارای دو مخزن مجزا هستند که خطوط ترمز چلو و عقب را از هم جدا می کنند . هر سیستم فقط فقط با یک خطوط کارکردی خود ، خودرو را متوقف می کند و از تصادف جلوگیری می کند .

بیش از %۷۵ درصد ترمزگیری شما با چرخ های جلو انجام می شود . بنابراین در صورت خرابی ترمز های عقب ممکن است حتی متوجه آن ها نشوید .

سیلندر ترمز دو مداری :

در وسایل نقلیه ای که در سیستم ترمز خود سیلندر اصلی دو مداری دارند ، هر مدار (مدار ترمز جلو ترمز عقب) لوله خروجی مستقل از هم دارند ، اگر یکی از این مدارات نشتی یا ایرادی پیدا کند توان ترمز حتما به نصف کاهش پیدا خواهد کرد . برای اینکه راننده وسیله نقلیه از این وضعیت مطلع شود چراغ هشداری در جلوی داشبورد تعبیه شده تا در زمان لازم هشدار را به راننده بدهد .

سیلندر ترمز دو مداری

 

اگر روغن در هر یک از بخش ها نشت کند ، به علت دومداره بودن سیلندر اصلی فقط دو تا از چرخ ها ترمزشان را از دست می دهند . اما باز هم با فشار دادن پدال می توانیم خودرو را متوقف کنیم .

سیلندر اصلی ترمز فشار کافی هیدرولیک (حرکت سیال روغن ترمز) را در هر دو مدار ترمز تقسیم خواهد کرد

همانطور که گفته شد نشتی در پیستون جلویی (مدار ترمزهای جلو) تاثیری در ترمزهای عقب نخواهد داشت و همینطور بالعکس همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید اگر نشتی در مدار سیستم ترمز جلو ایجاد شود :

پیستون ۱ به سمت جلو آنقدری حرکت می کند تا به پیستون دوم بچسبد که در عمل یک پیستون داریم و مدار دوم به وظیفه خود مثل قبل عمل می کند ، در اصل نیرو از پدال ترمز از پیستون ۱ به صورت مکانیکی به پیستون ۲ منتقل می شود .

نشتی در مدار سیستم ترمز جلو

این نشتی در مدار ترمز جلو باعث می شود راننده برای ترمز گرفتن بیشتر به پدال فشار بیاورد ، ترمز گرفتن به خطر می افتد ولی همچنان ترمز های عقب کار میکنند و می توانند خودرو را متوقف کنند .

-نشتی در مدار ترمز عقب باعث حرکت پیستون ۲ به سمت جلو می شود تا زمانی که به انتهای محفظه ی سیلندر اصلی برسد و با پیستون ۱ تماس پیدا کند این عمل باعث می شود پیستون شماره ۲ از کار بی افتد (عمل نکردن مدار ترمز عقب) و به طور طبیعی تما فشار روغن ترمز بین دو پیستون به ترمزهای جلو وارد می شود .

نشتی در مدار سیستم ترمز عقب

 

باز هم عملکرد اصلی ترمز به خطر می افتد اما ترمزهای جلو می توانند خودرو را متوقف کنند اما با عملکرد اضافی پدال ترمز.

بسیاری از رانندگان کم توجه یا کم تجربه با وجود طولانی تر بودن حرکت پدال ترمز و مسافت طی شده تا توقف کامل و یا بدون توجه به عملکرد ترمز عقب به رانندگی خطر آفرین خود ادامه می دهند . برای همین است که اتومبیل ها با چراغ اخطار خرابی ترمز مجهز شده اند تا متوجه از بین رفتن روغن ترمز در مخزن آن بشوند .