جستجوی پیشرفته
دسته بندی لوازم یدکی

ترمز دستی چیست ؟

ترمز دستی که به عنوان ترمز اضطراری یا ترمز الکتریکی نیز شناخته می شود . معمولا به شکل اهرم دستی کار می کند و به طور معمول در کنسول مرکزی در بین صندلی سرنشینان جلو قرار دارد ، به درستی می توان این اهرم رو به عنوان یک سیستم ترمز پشتیبان توصیف کرد که در هنگام کارنکردن ترمزهای اولیه وارد عمل شود .

اهرم ترمز دستی

اهرم دستی چگونه کار می کند و نحوه استفاده از آن :

برای استفاده از آن ، دکمه (ضامن خلاص کننده ترمز دستی) روی اهرم را فشار دهید (معمولا در انتهای دسته) و اهرم را بلند کنید ، اهرم ترمز دستی هنگام بلند شدن باعث کشش کابل ترمز دستی می شود ، این کابل لنت ترمز یا کفشک ترمز عقب ماشین را به دیسک ترمز یا درام ترمز (کاسه چرخ) فشار می دهد و ماشین را محکم (قفل شدن چرخ ها) در جای خود نگه می دارد .

دکمه-اهرم-ترمز-دستی

برخی از اتومبیل ها دیسک و لنت های جداگانه ای در محور عقب دارند که مخصوص اهرم ترمز دستی است.

هنگام پارک خودرو و برای جلوگیری از جلو یا عقب رفتن ماشین از این سیستم استفاده می شود . امروزه در درجه اول برای نگه داشتن یک وسیله نقلیه در هنگام پارک ، به ویژه در شیب های بسیار زیاد سربالایی یا سرپایینی استفاده می شود.

همانطور که گفتیم وقتی اهرم را بالا می آورید و همزمان دکمه انتهایی اهرم را فشار می دهیم  ، هنگام استفاده از ترمز پارک کمی صبر کنید ، هنگامی که احساس کردید ترمزها نیروی کافی برای نگه داشتن اتومبیل را دارند ، دکمه را رها کنید .

برای برداشتن ماشین از حالت ترمز دستی اهرم را کمی بالا بیاورید ,وقتی دندانه های اهرم از جغجغه ای جدا شد و حالت آزاد پیدا کرد دکمه را فشار دهید و اهرم را پایین بیاورید (اصطلاح ماشین رو از دستی در آوردن)

کابل-ترمز-دستی-متصل-به-لنت-عقب

بعضی از رانندگان هنگام استفاده از ترمز دستی دکمه اهرم را فشار نمی دهند و هنوز هم بصورت عادی عمل می کنند ، این عمل به مرور زمان دندانه های ضامن دار می توانند ساییده شوند و باعث از کار افتادن ترمز دستی بشوند .

بنابراین استفاده از دکمه اهرم، هنگام بالابردن اهرم روش خوبی برای جلوگیری از خرابی است .

کابلی که به ترمز دستی وصل است (کابل ترمز دستی) را می توان از طریق مهره ای در پشت این سیستم تنظیم کرد .

امروزه ترمز دستی الکترونیکی به طور فزاینده ای در اتومبیل های جدیدرایج شده و اهرم ترمز دستی با یک دکمه جایگزین شده .

ترمز دستی الکترونیکی

چه مواقعی از ترمز دستی استفاده کنیم ؟

به طور معمول هر زمان که در جایی متوقف شدید ، پارک کردید ، روی تپه با سراشیبی زیاد هستید یا پشت چراغ قرمز همراه با شیب یا … هستید می توانید از ترمز دستی خود استفاده کنید .

دلیل آن ساده است اگر در پارک هستید یا خودروی شما متوقف شده است و به طور کلی نمی خواهید ماشین شما خاموش شود از این سیستم استفاده می کنید .

در مواقعی که در سراشیبی پشت چراغ قرمز منتظر هستید تا چراغ سبز شود و حرکت کنید ، شما ممکن است با استفاده از سیستم ترمز ماشین خود را متوقف کرده اید لحظه ای ممکن است پای خود را از پدال ترمز بردارید و ناگهان با ماشین پشتی برخورد کنید و باعث خسارت بشوید .

استفاده-از-ترمز-دستی-در-سراشیبی

اگر از ترمز پارک در همان سناریو پشت چراغ قرمز استفاده کنید ماشین شما تا حد زیادی سر جای خود باقی خواهد ماند و حرکت نمی کند .

البته در اینجا می توان به عادت های بد شخصی هم اشاره کرد که باعث خسارات مکانیکی و فنی می شود ، به طور مثال در اتومبیل های با گیربکس اتوماتیک فقط با استفاده از پدال ترمز عادت است تا خودرو را متوقف کنید در پشت چراغ منتظر ماندن حتی در این صورت ، هنگام پارک بخصوص روی شیب هنوز باید از ترمز دستی استفاده کنیم .

احتمالا به جز پارک ماشین نیازی به استفاده از ترمز دستی نداشته باشیم مگر در شرایطی که در بالا ذکر شد ، زیرا سیستم ترمز امروزی در وسایل نقلیه قابل اعتماد هستند ، مکانیسم این سیستم ها بر پایه هیدرولیک مدار دوگانه و هم سنسور تزریق مایع ترمز است و به ندرت از کار می افتند.

چه مواقعی از ترمز دستی نباید استفاده کنیم ؟

اولین و بارزترین پاسخ به این سوال این است :

وقتی با هر سرعتی در حال حرکت هستید از ترمز دستی خود استفاده نکنیم ، اگر با سرعت بیش از ۳۰ کیلومتر از ترمز دستی خود استفاده کنیم ممکن است قسمت عقب ماشین شروع به لفزش کند برای مواقعی که هیچ ماشینی در جاده وجود ندارد ممکن است مشکلی به وجود نیاید ، ولی در مواقعی که در جاده پر ترافیک و ماشین های دیگر هستیم ممکن است دچار حادثه شویم .

زمان دیگری که بهتر است از ترمز دستی استفاده نکنیم در شرایط برفی در هنگام پارک در دراز مدت ، اگر ماشین خود را در شرایط برفی که نمک و سنگریزه و … در جاده وجود دارد پارک کنید بخش زیرین ماشین شما در معرض این سرما و مواد قرار دارد و ممکن است باعث اسیب دیدن و یخ زدگی کابل ترمز دستی بشود و ودر دراز مدت اهرم ترمز دستی به خوبی عمل نکند.

آسیب دیدن کابل اهرم دستی ترمز

اگر سیستم ترمز شما از کار بیافتد از ترمز دستی میتوانید استفاده کنید ولی خطرات زیر را به همراه دارد :

  • این ترمز یک ترمز ضعیف است ، خیلی زود سرعت شما رو کم نمی کند .
  • فقط روی چرخ های عقب کار می کند ، اگر چرخ ها قفل شود ممکن است باعث لغزش خودرو به طرفین شود و کنترل خود رو را از دست بدهید .
  • چرخ های عقب فقط حداکثر ۳۰% از قدرت ترمز را در مقایسه با %۷۰ چرخ های جلو دارد ، پس حتی اگر ترمز دستی شما به خوبی عمل کند سرعت خودروی شما به زودی پایین نمی آید .
  • در هوای سرد و یخبندان شدید ممکن است به خوبی عمل نکند.

استفاده-از-ترمز-دستی-در-شرایط-برفی

آیا ترمز دستی هم خراب می شود ؟

بله در صورت عدم استفاده از ترمز دستی ، کابل ترمز ، اهرم ترمز و … ممکن است دچار فرسودگی و خوردگی بشوند ، از آنجا که تا زمانی که به سیستم ترمز دستی احتیاج پیدا نشه نمی دانیم مشکل از کجاست و ممکن است برای خطر آفرین باشد بهتر است مرتبا به همراه چک کردن سیستم ترمز ، روغن ترمز و … سیستم ترمز دستی هم مورد بازرسی قرار گیرد .